24-03-2019

Strefa coraz bardziej aktywna

DSC05786_res
 Do druku

"Inwestowaniem w Świdniku zainteresowani są przedsiębiorcy z branży logistycznej, zajmujący się serwisowaniem maszyn, a także produkcją. Swoje firmy chcą ulokować w strefie gospodarczej, w sąsiedztwie lotniska. Przedstawiciele ratusza, po raz kolejny, zapytają więc właścicieli działek w tym rejonie, czy chcą je sprzedać przedsiębiorcom.

Strefa Aktywności Gospodarczej to teren położony między lotniskiem, obwodnicą Lublina, torami i ul. Mełgiewską. Dwa lata temu radni miejscy zmienili plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu przeznaczając go na działalność gospodarczą różnego typu. Z kolei urzędnicy z ratusza przeprowadzili kampanię informacyjną skierowaną do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój biznes w Świdniku.

Równocześnie, do właścicieli działek na terenie SAG, trafiły pisma ze specjalnymi oświadczeniami. Ich podpisanie i odesłanie do ratusza, umożliwiało urzędnikom poszukiwanie przedsiębiorców zainteresowanych danym terenem i pośredniczenie w rozmowach między nimi, a właścicielami działek. - Wówczas, czyli ok. 1,5 roku temu, na nasze pisma odpowiedziała ponad połowa właścicieli terenów w SAG. Pierwsze efekty, w postaci sprzedaży gruntów, już są. Powstaje chociażby Centrum Badań Klinicznych przy ul. Mełgiewskiej - mówi Bartłomiej Pejo, kierownik biura obsługi inwestora w Urzędzie Miasta.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że w ciągu tego czasu zainteresowanie inwestowaniem w Świdniku jeszcze wzrosło.

- W lubelskiej strefie gospodarczej brakuje już miejsca, stąd między innymi, zwiększony popyt na działki w obszarze SAG - mówi burmistrz Waldemar Jakson - Nie ukrywam, że cieszy nas zainteresowanie naszą ofertą dla przedsiębiorców.

Tym bardziej, że świdnicka Strefa Aktywności Gospodarczej została zlokalizowana w bliskiej odległości od lubelskiej strefy ekonomicznej. Jej dodatkowym atutem jest położenie w sąsiedztwie lotniska, obwodnicy Lublina, trasy kolejowej i potentata w branży śmigłowcowej - PZL-Świdnik. Urząd Miasta gwarantuje przedsiębiorcom również zwolnienia z podatku od nieruchomości na 36 miesięcy.

- Odnotowujemy największe zainteresowanie z branży logistycznej i produkcyjnej, ale ostatnio coraz częściej zgłaszają się przedsiębiorcy lokalni. Wspieramy grupę Magazyny Polska w uruchomieniu powierzchni magazynowo-przemysłowych na terenie Regionalnego Parku Przemysłowego - wylicza Bartłomiej Pejo.

Ulokowanie swojej działalności w SAG, rozważają również firmy zajmujące się produkcją w branży zoologicznej i serwisowaniem urządzeń i maszyn. Dlatego przedstawiciele ratusza zapowiadają kolejną akcję informacyjną wśród właścicieli działek na terenie SAG, ale również w innych rejonach Świdnika.

- Przygotowujemy oferty dla potentatów z branży logistycznej. Mówimy tutaj o kilku, a nawet kilkunastu hektarach. Inwestorzy oczekują dobrze skomunikowanego terenu, a my niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi od wszystkich właścicieli gruntów. Stanowi to pewnego rodzaju blokadę inwestycyjną. Z tego też powodu chcemy przypomnieć i spróbować ponownie dotrzeć do tych właścicieli, którzy z różnych przyczyn nie odebrali lub nie odpowiedzieli na poprzednią korespondencję. Zamierzamy rozesłać pisma informacyjne, w których ponownie poprosimy o podpisanie oświadczeń wstępnej woli sprzedaży lub dzierżawy gruntu. Przede wszystkim zależy nam na terenach przy ul. Nadleśnej, Skośnej, Lotniczej i w sąsiedztwie lotniska trawiastego - mówi Bartłomiej Pejo.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą również, że podpisanie oświadczenia zwiększa szansę właścicieli na sprzedaż ich działek.

- Tereny inwestycyjne znajdują się w naszej bazie i są przez nas promowane chociażby na krajowych i zagranicznych targach inwestycyjnych, konferencjach, a przede wszystkim są bezpośrednio przedstawiane potencjalnym inwestorom. Są również umieszczone w rejestrach prowadzonych przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Urzędu Marszałkowskiego oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu - wymienia Bartłomiej Pejo.

Drugim problemem młodej Strefy Aktywności Gospodarczej jest budowa dróg dojazdowych i uzbrojenie terenu. Urzędnicy zapewniają jednak, że w chwili, gdy inwestor zdecyduje się umieścić swój biznes na tym obszarze, będą zabiegać o jak najszybszą budowę potrzebnych sieci i dojazdu. - Jesteśmy w tym względzie elastyczni i będziemy się starali sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców. Praktycznie gotowa jest już dokumentacja ulicy Żwirki i Wigury oraz Nadleśnej - dodaje Bartłomiej Pejo.

Strefa Aktywności Gospodarczej obejmuje ok. 120 ha terenów położonych po obu stronach ul. Lotniczej, a także przy drodze wojewódzkiej 822 i obwodnicy Lublina. Jeszcze przed wydzieleniem SAG, miejscy urzędnicy pozyskali pieniądze unijne na promocję gospodarczą planowanej strefy. W ramach projektu powstała panorama sferyczna terenów inwestycyjnych, miejski portal biznesowy, przeprowadzono również badania wśród polskich i zagranicznych przedsiębiorców. Ich celem było wskazanie tych branż, dla których świdnicka SAG byłaby najbardziej atrakcyjna. Okazało się, że kluczowymi sektorami dla strefy są: szeroko rozumiane lotnictwo, logistyka i obsługa biznesu."

Źródło:: http://www.swidnik.pl/nasze-miasto/item/10091-strefa-coraz-bardziej-aktywna