24-03-2019

120 hektarów dla biznesu

konferencja
 Do druku

Świdnik rozwija gospodarcze skrzydła

Władze miasta chcą ściągnąć do Świdnika przedsiębiorców. Ma w tym pomóc Strefa Aktywności Gospodarczej, która powstała między lotniskiem i obwodnicą Lublina. Pierwszym krokiem ma być promocja terenów inwestycyjnych. Jednym z jej elementów była konferencja, która odbyła się w miniony czwartek.

W ciągu ostatnich lat Świdnik mocno się zmienił. W 2012 roku zostało uruchomione lotnisko i nowy dojazd do miasta od ekspresowej „siedemnastki”. Kilkanaście miesięcy później została oddana do użytku również obwodnica Lublina, która leży na granicy obu miast. Już w chwili otwarcia portu przedstawiciele władz Świdnika zwracali uwagę na ponad sto hektarów terenów w sąsiedztwie lotniska, które mogą być przeznaczone na inwestycje.

W marcu tego roku doszło do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z dokumentem, nową strefą przemysłową dla Świdnika ma być teren położony między lotniskiem, obwodnicą Lublina, dawną trasą mełgiewską i linią kolejową. W ten sposób powstała licząca 120 hektarów świdnicka Strefa Aktywności Gospodarczej (SAG).

Jeszcze przed zmianami w planie, przedstawiciele urzędu zdobyli pieniądze unijne na promocję marki gospodarczej Świdnika i nowych terenów inwestycyjnych. W ramach projektu już powstała strategia rozwoju SAG. Przeprowadzono również badania wśród krajowych i zagranicznych przedsiębiorców. Kolejnym elementem promującym strefę ma być nowoczesny portal internetowy. Przedsiębiorcy będą mogli nam nim zobaczyć m.in. panoramę sferyczną terenów inwestycyjnych.

W minionym tygodniu odbyła się pierwsza z trzech konferencji, które mają zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w Świdniku.

- Część z osób jeszcze nie zdaje sobie sprawy z potencjału i z tego, czym może być strefa aktywności w Świdniku i jakie mieście w sobie szanse – mówił podczas otwarcia konferencji Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Chcemy konsekwentnie stworzyć system, który będzie miał wiele elementów. Mamy miasto, mamy PZL  Świdnik z ogromnym potencjałem badawczo - rozwojowym, mamy Regionalny Park Przemysłowy, lotnisko i powołany lubelski klaster lotniczy. W tej chwili został poczyniony pierwszy krok. Zmieniliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, ale mamy zaplanowane dalsze kroki i konsekwentnie będziemy iść do przodu.

Podczas konferencji zaproszeni goście mogli dowiedzieć się więcej o samym projekcie promocji SAG, ale i o dalszych miejskich planach wobec strefy dla przedsiębiorców.

- Inwestorzy już się wstępnie działkami w SAG interesują. My jesteśmy gotowi ten teren dla nich przygotować i uzbroić. To nie jest łatwe, bo w tej chwili w strefie nie ma oczekiwanej przez przedsiębiorców infrastruktury, ale my mamy potencjał żeby ją dostarczyć – mówił Artur Soboń, sekretarz miasta. – Warto inwestować w Świdniku. Mamy już sporo przedsiębiorców, ale z chęcią będziemy widzieć kolejnych, bo inwestorzy to szansa na rozwój miasta, koniunktury na rynku pracy i na nowych mieszkańców.

W dalszej części konferencji o możliwościach uzyskania przez inwestorów pomocy unijnej mówił Radosław Tkaczyk, zastępca dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Nie zabrakło również informacji o najbardziej znaczących sąsiadach nowej strefy inwestycyjnej. O rozwoju branży lotniczej, klastrze zaawansowanych technologii lotniczych i planach PZL Świdnik mówił Paweł Chojnacki, wiceprezes klastra. Uczestnicy konferencji poznali również historię powstania lotniska i obecną działalność portu. Dowiedzieli się także jak w tej chwili wygląda budowanie marki gospodarczej i jak może przebiegać współpraca z organizacjami samorządu gospodarczego. Całą konferencję można było również na żywo oglądać w internecie.

 

 

Tagi: